تبلیغات
وبلاگ گروهی دیرنو

خیزید ای می خوارگان تا خیمه بر گردون زنیم... آیین دیر عشق را بر چرخ بوقلمون زنیم

صفحات سایت

نمایش نظرات 1 تا 30

لینك به ما


شما می توانید با وارد كردن ایمیل خود در این قسمت از به روز شدن این سایت با خبر شوید .

 

بیاییم خودمان باشیم!

از کلاسور حرف نو ,

پنجشنبه 15 شهریور 1386
  این متن یک مقاله ی تحقیقی٬ تحلیلی٬تاریخی یل حتی ادبی نیست.اصولا این یک مقاله نیست و صرفا یک یادداشت دوستانه است...

  این متن یک مقاله ی تحقیقی٬ تحلیلی٬تاریخی یل حتی ادبی نیست.اصولا این یک مقاله نیست و صرفا یک یادداشت دوستانه است.

  چند وقتی است که مطالبی در دیرنو درج میشود که من از بعضی از آنها حتی یک کلمه هم نفهمیدم.نمی دانم یا من خیلی دیر فهمم یا سطح مطالب آن خیلی بالاست و شاید هردو؟

  اصلا این طرز نگارش - منظورم همان پیچیده نویسی است- چندی است که در بین نویسندگان وبلاگ ها و مجلات باب شده است.دیروز داشتم مطلبی را در یک ماهنامه ی فرهنگی در مورد نجف دریابندری می خواندم.اما در پایان نفهمیدم که آیا نویسنده از نجف خوشش می آید یا نه.نمی دانم٬ آخر خیلی سخت است که بگوید من فلانی را تحسین می کنم یا از او متنفرم یعنی خیلی سخت است که آدم حرفش را صریح و به دور از حجاب کلمات بزند.

  همین طور  بعضی از مطالب دوستان مثل مطلب خانم متوسلیان در مورد مجازات اعدام و سقط جنین و ... . اگر این مطلب اجتماعی بود که نیازی به این همه پیچیده نویسی و  بازی با الفاظ نبود و اگر یک مقاله ی ادبی بود ٬ طرح این موضوعات در آن چندان معقول نبود.ابتدا که مطلب ایشان را خواندم٬ نثر زیبای متن مرا تا آخر آن برد ولی در پایان که خواستم در مورد آن نظر بدهم سعی کردم یک جمله ی صریح و ساده مبنی بر نظر نویسنده در مورد موارد مطروحه بیابم ولی افسوس که نتوانستم.

سعی کردم که بفهمم نوشتن یک متن ساده و واضح درباره ی اینکه من این قوانین را قبول دارم یا اینکه من از این قوانین خو شم نمی آید ممکن است چقدر از نوشتن این جمله های پیچیده ی چند پهلوی زاویه دار سخت تر باشد و اگر سخت تر است این سختی از چه نوعی است و چه چیزی است که ساده بودن و صریح نوشتن را این طور سخت و کمیاب می کند ؟بعضی از ماها دقیقا از چه نگرانیم؟از چه می ترسیم ؟از اینکه دیگران در مورد ما خوب فکر نکنند؟از اینکه آدمها دقیقا بفهمند منظور ما چه بوده است؟یا شاید از اینکه به اندازه ی کافی پیچیده و روشن فکر به نظر نرسیم ؟

  دوستان آیا فکر نمی کنید ارزشش را دارد که یک بار خودمان بودن را امتحان کنیم ؟اینکه نبوغ نیست که یا با آن به دنیا می آیی یا می روی و از حسرتش می میری.

و باور کنید صراحت از آن چیز هایی است که بهتر است آدم انجامش بدهد تا اینکه در مورد آن حرف بزند.

  همان طور که در ابتدا گفتم این فقط یک نصیحت دوستانه یا بهتر بگو یم یک پیشنهاد دوستانه بود.      

نوشته شده توسط مهرداد یوسف زاده ساعت 11:09 ق.ظ

ویرایش شده در - و ساعت -


حقوق این سایت محفوظ است و هرگونه كپی برداری از آن با ذكر منبع بلامانع است

All Rights Reserved 2007-2008 © Deireno.Com

Best Resolution : 1024 X 768

  

This Template Is Designed By Ghoolik stadio ©