تبلیغات
وبلاگ گروهی دیرنو

 

اصولا طبیعی بهتر است.

از کلاسور مقاله ها ,

پنجشنبه 18 مهر 1387

مدت ها پیش مطلبی در همین دیرنو به قلم خانم متوسلیان بود, در رابطه با ساب لیمینال مسیج. اگر خوب یادم باشد آنجا بحثی هم بر این بود که چه بد است بی آنکه بدانیم بر ما تاثیر بگذارند و ...

حالا بگذارید برای تان از انتر بازی به شدت جذاب جدید بشری بگویم. آرتیفیشال اینتلیجنسی یا همان هوش مصنوعی.

هوش مصنوعی بحث نسبتا جدیدی است در میان مباحث آی تی.-البته وقتی می گویم جدید شما روی سال 1965 به این ور حساب کنید, بماند که خیلی از نظریه پرداز های این فیلد, عمر آن را از زمان جرج بول (1854)به این ور و بعضا حتا از زمان ارسطو به این ور حساب می کنند-*

خلاصه که توی بحث آی تی جدیدی و قدیمی بودن تا آن حد ها به عمر بحث ربطی ندارد-یک جورهایی بیشتر به پویایی آن مربوط است-

از این چرت و پرت ها بگذرم.

فکر نکنم چندان برایتان جالب باشد بدانید که اصولا هوش مصنوعی چیست و چه هدفی دارد و این ها. شاید هم جالب باشد اما قرارم نیست این ها را بگویم. قرار است داستان ربطی هم به پیش در آمدش داشته باشد.

اولین پروژه ی مربوط به بحث ما را روی سوسک ها انجام دادند. دو روبات تربیت شده و مدهوش به هوش مصنوعی(!) را فرستادند وسط چهل پنجاه تایی سوسک. نمی دانم نیم ساعت گذشت یا بیشتر و یا کمتر که خلاصه روبات های سوسک نما توانستند با سوسک ها ارتباط برقرار کنند و خودشان را سوسک جا بزنند و همه ی سوسک ها  را بکشانند در دو ناحیه ی مشخص شده.

حالا داستان را در اسکیل انسانی فرض کنید. اصلا هم خیال نکنید که محال است و آن ها سوسک بودند و این حرف ها. در حد هوش مصنوعی روباتی, می گویند کافی است 20 درصد جامعه را آدم های کنترل شده تشکیل دهند تابشود جامعه را کنترل کرد. اصلا هم خیال نکنید هرچه باشد روبات روبات است و معلوم است که آدم نیست –بماند که چه بحث ها بر سر همین است که اگر روباتی هوش انسانی پیدا کند هنوز هم روبات است یا آدم- برای روبات ها پوست سیلیکونی درست می کنند طبیعی تر از مال من و شما. چشم هایی انسانی تر و خلاصه که ظاهرا آدم شان می کنند.

 هرچند خیلی گشتم و عکسش را پیدا نکردم, اما سر کلاس استاد عکسی به ما نشان داد. یک جور عکس دسته جمعی از یک تیم تحقیقاتی که روی همین روبات ها کار می کنند. از ما هم خواست بفهمیم ایرادش کجاست. نکته این که در همان عکس دو نفر روبات بودند و ما ان کف.

امیدوارم با خودت نگویی که اگر به نفر است که آدم می گذاریم که هوش ش طبیعی هم هست. آخر خوبی این روبات ها این است که توجیه نمی خواهند و آرمان نمی خواهند و الخ. فارسی ترش می شود که مطیع اند. تازه مغزشان از من و تو بهتر کار می کند و تحلیلشان حاصل کار سال ها تحقیقات است. تازه برای ریپروگرامینگ هم آماده اند و می شود در دو روز متوالی به دو شیوه ی متضاد شاخ تو جیب شان کرد و فرستادشان سر وقت جامعه!

راستی یک چیز دیگر. نترسید. هنوز هوش مصنوعی نتوانسته دستگاهی بسازد که یک لیوان آب را بردارد و بگذارد دهن کسی تا طرف بخورد. البته یک چیز دیگر هم هست, سرعت رشد این یکی فیلد از مال نور هم بیشتر است. خواستید بترسید هم خیالی نیست.

حالا اگر تا الان یادتان آمده باشد که ساب لیمینال مسیج چه بود, شاید با خودتان بپرسید که اگر روزی جامعه ای توسط روبات هایی که –با هرچه هوشمند تر شدن شان تعداد مورد نیازشان هم کمتر می شود- به مسیری از پیش تعیین شده کشیده شود, این ظلم است یا نه,جبر و اختیار مردم چه می شود, روبات هم آدم می شوتد و ... در این صورت من خواهم گفت نمی دانم.

____________________

*. ارسطو با وضع قوانین منطق به نوعی تلاش کرد تا رفتار ذهن را در استدلال مدل سازی کند, بول هم مبدع جبر بولی است.

نوشته شده توسط سعید حاجی زاده ساعت 12:48 ب.ظ

ویرایش شده در - و ساعت -


حقوق این سایت محفوظ است و هرگونه كپی برداری از آن با ذكر منبع بلامانع است

All Rights Reserved 2007-2008 © Deireno.Com

Best Resolution : 1024 X 768

  

This Template Is Designed By Ghoolik stadio ©