تبلیغات
وبلاگ گروهی دیرنو

 

نرگس

از کلاسور مقاله ها ,

شنبه 3 آذر 1386
نارسیس، از خدایان یونان باستان است. پسر خدای رودخانه و دارای چهره ای بسیار زیبا و جذاب...

"زمانی که نارسیس کودک بود، مادرش به او نصیحتی کرد؛ که هرگز تصویر خود را در آینه نگاه نکند. روزها گذشت و نارسیس بزرگ شد.

روزی نارسیس از کنار رودخانه ای می گذشت که ناگهان تصویر جوانی زیبا و رعنا را در آب دید. او چنان مجذوب تصویر خود شد که هر روز به  کنار رودخانه می آمد و خود را در آب می نگریست. هر روز در مستی اشتیاق خود، صورتش را به سطح آب نزدیک و نزدیک تر می کرد، تا اینکه یک روز در آب افتاد و غرق شد."

نارسیس، نماد خودبینی و خودپسندیست. خصوصیتی که همانگونه که نارسیس را در دریای عشق خود غرق کرد، فرد "از خود راضی" را نیز نابود می کند. فرد خودپسند چنان غرق توجه به خود می شود که دیگران، عقایدشان، نظراتشان، تلاشهایشان و سرنوشتشان در نظر او بی ارزش می شود. کم کم از جامعه جدا می شود و در مرداب انزوا و خودبینی غرق می شود.

در مقابل "از خود راضی بودن"، خصوصیت از خود، راضی بودن، بسیار پسندیده است چنانچه شنیده ایم؛" خدا از کسی راضی نمی شود، مگر او، خود، از خودش راضی باشد".

چه خوب است که در زندگی خود، به دقت مرز بین این دو را مشخص کنیم و سعی کنیم بجای سقوط در دره ی خودبینی، با رضایت از شخصیت خود، اعتماد به نفس خویش را تقویت کنیم.

                            

نرگس، از کلمه ی یونانی "نارسیس" به فارسی وارد شده است. نرگس، گلی است که گویا به خودش می نگرد. (در عربی آنرا نرجس و در انگلیسی نیز narcis می نامند.)

پ.ن:این مطلب از مبحث چند روز پیش برنامه ی سفید مثل شب، رادیو جوان، ایده گرفته است. و خلاصه و برداشتی است از برنامه ی یاد شده.

 

ــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ

نوشته شده توسط امیر حسین رفعتی ساعت 01:11 ق.ظ

ویرایش شده در شنبه 3 آذر 1386 و ساعت 01:11 ق.ظ


حقوق این سایت محفوظ است و هرگونه كپی برداری از آن با ذكر منبع بلامانع است

All Rights Reserved 2007-2008 © Deireno.Com

Best Resolution : 1024 X 768

  

This Template Is Designed By Ghoolik stadio ©